1,5 milliard til RIngeriksbanen

Oppstart av Ringerikdsbanen siste del av NTP perioden lovar regjeringa.
Politikk
Knut Medhus
Publisert : 09.04.2013 07:14

 

Dette er dagens melding om Bergensbanen inkludert Ringeriksbanen:   

 

 

 

 

NTP 2014-2023 – faktaflak

 

Bergensbanen

 

 

 

Talepunkt

 

·         Regjeringen setter av over 5,2 mrd. kr til modernisering av Bergensbanen i planperioden, hvorav 2,4 mrd. kr i første fireårsperiode.

 

·         Dette gir dobbeltspor på den sterkt trafikkerte strekningen Arna-Bergen, forbedringer av togtilbudet på Vossebanen og oppstart av Ringeriksbanen.

 

·         Når disse prosjektene er fullført kan det kjøres lokaltog hvert kvarter mellom Bergen og Arna, tilnærmet jevn timesfrekvens på Vossebanen og reisetiden med tog mellom Oslo og Bergen reduseres med inntil en time.

 

 

 

 

 

Bergen-Arna

 

·         Utvidelse til dobbeltspor på strekningen

 

·         Effekt persontog: Mulighet for økt frekvens for lokaltogene fra dagens halvtimesfrekvens til kvartérsfrekvens. Byggingen av ny tunnel er først og fremst et kapasitetsøkende tiltak som gjør at de reisende vil få flere avganger å velge blant og dermed et mer fleksibelt kollektivtransporttilbud.

 

·         Effekt godstog: Tidsbesparelse på opptil 30 minutter på enkelte godstogavganger. I gjennomsnitt forventes en rutetidsgevinst på 10 minutter for godstogene på banen og en punktlighetsgevinst.

 

·         Det er satt av 50 mill. kr til mulig oppstart i statsbudsjettet for 2013

 

·         Avsatte midler i NTP: 3,2 mrd. kr, hvorav 2,4 i første fireårsperiode

 

 

 

Arna-Voss

 

·         Regjeringen prioriterer midler til robustiserende tiltak som skal legge til rette for tilbudsforbedringer på strekningen.

 

·         Tiltakene vil gi mulighet for tilnærmet jevn timesfrekvens på Vossebanen.

 

·         Avsatte midler i NTP: 500 mill. kr i siste seksårsperiode

 

 

 

Ringeriksbanen

 

·         Innkorting av Bergensbanen mellom Sandvika og Hønefoss.

 

·         En moderne jernbane mellom Sandvika og Hønefoss vil bidra til å utvide pendleromlandet rundt Oslo mot Ringerike og reisetiden med tog mellom Oslo og Bergen vil reduseres med inntil én time.

 

·         En slik reisetidsreduksjon vil gjøre jernbanen mer attraktiv på de lange reisene mellom Østlandet og Vestlandet.

 

·         Det er tidligere gjennomført konseptvalgutredning for Ringeriksbanen, men Samferdselsdepartementet vil gi Jernbaneverket et nytt utredningsoppdrag som skal ligge til grunn for videre planlegging av prosjektet. Her skal det blant annet vurderes dobbeltspor og høyere hastighet enn det som lå til grunn for KVUen.

 

·         Det er ikke gjort nye kostnadsanslag av prosjektet, men dobbeltsporet jernbane på strekningen kan ligge på nivå med Follobanen.

 

·         Avsatte midler i NTP: 1,5 mrd. kr til oppstart av Ringeriksbanen i siste seksårsperiode.

 

 

 

 

 

 

 

 

 








Publisert med Visto CMS News Edition   |   Nettverk levert av Transdata AS