Koss går det med blåfargen?
Søknad om å få lov til å måle THon hotellet på Ål delvis blått er no komen til politisk behandling og rådmannen gir politikarane 3 alternativ.
Det blir no søkt om dispensasjon for 3 år for bruk av blåfargen Gustaviansk blå som i følge Olav Thon og NIls Ellingsgard har gamal tradisjon i bygdekulturen i Hallingdal. Farga er også valt fordi reisande lettare skal bli merksame på hotellet. Det siste er ikkje rådmannen samd i. Han meiner det er godt nok skilta og at slike omsyn i forhold til fargeval ikkje er i samsvar med planføresegnene om å unngå skrikande fargar. Han meiner også at bruken av fargen seg spørsmålsteikn ved Ål kommune sitt omdømme som kulturbygd i forvaltinga av den lokale byggeskikken.
Rådmannen gir politikarane 3 alternative forslag:
A. Avslå søknaden.
B: Å gi mellombels dispensasjon i 3 år.
C: At politikarane ber admin. i Ål leggje fram forslag til endra planføresegner som opnar for eit breiare fargespekter på fasadar i Sundre sentrum.
Det siste kan kombinerast med alternativ B.
Saka kjem til behandling 23. 10.











