- Litt sånn det var i Norge for 30 - 40 år siden.

Samarbeidet mellom Sololà og Ål kommuner på helsesektoren er nytt og utfordrende.
Aktuelt
Rita Stavn
Publisert : 17.03.2011 22:28

Manuel Tzaj Ixtos (en av lederne ved helsestasjonen) og Trude Veslegard.
Samarbeidet mellom Sololà og Ål kommuner på helsesektoren er nytt og utfordrende.

Ingrid Løkensgard Bakkeplass (sjukepleier) var den første fra helsesektoren som var på utveksling i Sololà (2008/09.)

Opplegg for basiskunnskap i skolen.
I starten ble det arbeidet med å formidle basiskunnskap om forebyggende tiltak som hygiene, prevensjon og kosthold forteller Reidun Aaker. (Ansvarlig i Ål kommune for Ål -Sololà samarbeidet). Dette resulterte i et opplegg som skoler fortsatt kan bruke.

Sjukepleier og fysioterapeut.
Dette året er sjukepleier Trude Veslegard og fysioterapeut Bjørn Egil Notland på utveksling gjennom Fredskorpset i samarbeid med Ål kommune. Det er første gang en fysioterapeut er på utveksling. (Programmet med Notland kommer neste fredag)

Helsestasjonen.
Trude Veslegard jobber på en helsestasjon. I tillegg til legekonsultasjoner og akutthjelp, gir helsestasjonen nødvendige vaksiner og formidler forebyggende kunnskap. Det er her Veslegard bidrar, og sjøl lærer. - Jeg lærer mer enn jeg lærer bort foreløpig, fortalte Trude etter noen få uker på helsestasjonen.

Muntlig informasjon og brosjyremateriell med bilder.
Mange er analfabeter i Guatemala og Sololà. Dette gjelder 36% av kvinnene og 27% av mennene (over 16 år) i Sololà. (Kilde: Ål kommune si nettside) Desto viktigere blir muntlig informasjon, og billedmateriale.



 
På helsestasjonen var det illustrative oppslag over alt på veggene.

 

Forskjellige vaksinasjonprogram og informasjon.
Det er bl.a. et vaksinasjonsprogram for barn fram til 5 års alder som ligner veldig på vårt.

Informasjon om familieplanlegging og prevensjon, og ikke minst å fortelle om enkle hygienetiltak som kan hindre diaré er en viktig del av arbeidsdagen. Diaré er den mest utbredde plaga, og kan være en alvorlig fare for både barn og voksne i Guatemala.

Kombinasjonen mellom vaksiner og informasjon om at vannet må kokes, grønnsaker og hender vaskes osv gir bedringer på sikt.

Annerledes.
Sjølve helsestasjonen er noe annerledes enn de vi er vant med. PC`n er ikke installert enda, du trenger ikke time - det er bare å møte ved behov, alt er gratis..

- De har ikke de samme ressursene og hjelpemidlene så det blir litt sånn det var i Norge for 30 - 40 år siden, forteller Trude Veslegard.

 

Det åttende programmet sendes fredag 18. mars kl 21 (og 22.45) 


Helsestasjonen fra utsida. Det eneste stedet vi så med grei handicaptilgang. 


 








Publisert med Visto CMS News Edition   |   Nettverk levert av Transdata AS